Cydr FrysCydr Frys z Eko Farmy to certyfikowany, ekologiczny, rzemieślniczy cydr wytrawny, naturalnie gazowany, niefiltrowany, wykonany ze 100% organicznego soku jabłkowego, tłoczonego ze starych odmian jabłek z tradycyjnego beskidzkiego sadu z niecodzienną historią. Osad naturalny. Niesiarkowany. Alk.5,5%

Dla stałych klientów, przy zakupie 6 cydrów, po odesłaniu kartonów z pustymi butelkami, przy kolejnych zamówieniach korzystne rabaty i zniżki wysyłkowe. Wspólnie dbamy o zdrowie i środowisko.

Co łączy Galicyjską Kolej Transwersalną, Cystersów, Kriogeniczny Bank Genów Historycznych Odmian Jabłoni z nietoperzami?

Nasza historia

Obszar na którym znajduje się nasz stary sad, objęty jest ochroną w ramach programu Natura 2000. Zawdzięczamy to siedliskom nietoperzy, które na swoją siedzibę wybrały okoliczne opactwo O. Cystersów w Szczyrzycu.

Dlaczego Frys?

Jesteśmy rodzinnym gospodarstwem sadowniczym, założonym w latach pięćdziesiątych przez Franciszka Frysa – cysterskiego agronoma, którego ojciec (również agronom) wraz z rodziną sprowadzony został przez cystersów z Austrii. Zachowały się tutaj wyjątkowe odmiany najstarszych gatunków jabłoni przystosowanych do miejscowej, ciężkiej gliniastej gleby i specyficznych warunków atmosferycznych. Niektóre jabłonie są tak szczepione, że na jednym drzewie owocują 3 odmiany dojrzewające w różnych okresach sezonu.

Historia smaku

Na wyjątkowy smak naszego cydru składają się najbardziej charakterystyczne odmiany występujące w coraz rzadszych, starych beskidzkich sadach: Ananas Berżenicki, Antonówka, Grafsztynek Czerwony, Malinowa Oberlandzka, Boskoop, Szara, Biała i Złota Reneta, Grochówka to idealne do tłoczenia i pyszne stare gatunki.
Kilka lat temu, w ramach badań genotypowych, Polska Akademia Nauk przeprowadziła u nas zbiór materiału roślinnego w postaci jednorocznych pędów. Dzięki temu, niektóre z naszych najstarszych odmian, znalazły się w Kriogenicznym Banku Genów Historycznych Odmian Jabłoni.

A co z Galicyjską Koleją Transwersalną? Jak wieść niesie, ułatwiła ona pojawienie się w Szczyrzycu rodziny Frysów i pierwszego agronoma…

Certyfikaty

Od 2002r. objęci jesteśmy certyfikatem, który otrzymujemy rokrocznie po wnikliwej kontroli biura certyfikacji COBICO z Krakowa. Dzięki temu oficjalnie możemy posługiwać się znakiem wykorzystywanym do wyróżniania produktów rolnictwa ekologicznego. Znak ten obowiązuje na terenie całej UE.

Wszystkie procesy produkcyjne związane z przetwórstwem produktów pochodzących z naszego gospodarstwa są zbilansowane i przyjazne dla środowiska. Potwierdza to nagroda środowiskowa EKO HERO Małopolski, za innowacyjne, ekologiczne rozwiązania, zbilansowany proces produkcji i pracę na rzecz ochrony środowiska naturalnego, którą otrzymaliśmy w 2020r.

Cydr ze słońca

Aby zamknąć wszystko w eko-logiczną całość, cydr rozlewamy do szklanych butelek zwrotnych z etykietami z recyklingu i pakujemy do biodegradowalnych, bezpiecznych opakowań umożliwiających bezproblemowy transport cydru w każdy zakątek kraju.

Energię elektryczną uzyskujemy z elektrowni fotowoltaicznej, wodę do celów gospodarczych pozyskujemy z systemu odzyskiwania deszczówki i zamkniętego obiegu biooczyszczalni. Wytłoczyny kompostujemy i wykorzystujemy jako część składową kompostu stosowanego do nawożenia upraw.

Co nas wyróżnia?

tradycyjny proces technologiczny
certyfikowana jakość bio
limitowana seria
proces produkcji przyjazny dla środowiska

Produkcja jest limitowana i uzależniona od obfitości zbiorów w danym sezonie. Cydr powstaje tylko i wyłącznie z naszych certyfikowanych jabłek. W ciągu jednego sezonu wytwarzamy nie więcej niż 1000 butelek.

Zapraszamy na spotkania degustacyjne.

Śledź nas na Instagramie

Zamów Cydr Frys on-line