Eko Farma w Szczyrzycu

Eko Farma w Szczyrzycu

O nas

Dawno, prawie 20 lat temu, tak bardzo chcieliśmy uciec z miasta, zamieszkać na wsi, że aż znaleźliśmy opuszczone gospodarstwo w górach z domem z bali i stodołą. I tu mogłaby się ta historia skończyć, marzenie spełnione. Ale tak, to nawet bajki się nie kończą. Dom okazał się być bardzo do remontu, gospodarstwo sadownicze bardzo do opieki, a praca bardzo daleko. W takim systemie żyć i pracować stojąc w korkach się nie dało, więc postawiliśmy wszystko na jedną kartę. Musieliśmy więc sprawić, żeby to pięknie usytuowane gospodarstwo, stało się i domem i pracą.
Stąd EKO FARMA czyli ekologiczne gospodarstwo gdzie można nie tylko kupić pyszne, zdrowe produkty tworzone z myślą o Was, ale też miejsce, gdzie można poczuć wiatr na twarzy, ucieszyć się przestrzenią, powędrować przed siebie, a może w głąb siebie.  Bo Eko Farma, to stan umysłu, nie tylko miejsce na mapie. To miejsce, które odpowiada na pragnienie bycia blisko natury.

Eko Farma

Eko Farma w Szczyrzycu usytuowana jest na terenie objętym ochroną w ramach programu Natura 2000.
Gospodarstwo nasze, to przede wszystkim tradycyjne rodzinne gospodarstwo sadownicze z ciekawą historią. Założone zostało po 2 wojnie przez Franciszka Frysa, jednego z pierwszych cysterskich agronomów na Ziemi Szczyrzyckiej. Najcenniejsze w naszym starym sadzie są tradycyjne odmiany jabłoni, śliwek węgierek i aronii. Stare odmiany, to gatunki odporne na warunki atmosferyczne, choroby powodowane przez grzyby i różnego rodzaju szkodniki. Nie ma więc potrzeby stosowania oprysków zawierających wiele szkodliwych środków chemicznych niszczących zdrowie i środowisko naturalne.
Dzięki temu owoce posiadają też prawdziwy smak, a przetwory z nich wykonane, nie zawierają dodatkowych konserwantów, substancji smakowych, aromatów identycznych z naturalnym itp. „polepszaczy i wypełniaczy smaku”.

Cydr Frys – Jabłecznik Staropolski

Jesteśmy producentem jedynego kraftowego cydru i jabłeczników w wersji ekologicznej, z certyfikatem małego niezależnego producenta napojów fermentowanych.

Świeży olej tłoczony na zimno

Tłoczymy na zimno jakościowe oleje z polskich, certyfikowanych nasion.

Chleby funkcjonalne

Z wyselekcjonowanej, ekologicznej mąki orkiszowej pieczemy na zakwasie chleby funkcjonalne.

Ochrona środowiska

Wszystkie produkty pakujemy w biodegradowalne opakowania, butelki i słoiczki zwrotne. Wszystkie procesy produkcyjne związane z przetwórstwem produktów pochodzących z naszego gospodarstwa są zbilansowane i przyjazne dla środowiska. Potwierdza to nagroda środowiskowa EKO HERO Małopolski, za innowacyjne, ekologiczne rozwiązania, zbilansowany proces produkcji i pracę na rzecz ochrony środowiska naturalnego, którą otrzymaliśmy w 2020r.
Energię elektryczną pozyskujemy z instalacji fotowoltaicznej, posiadamy własną biologiczną oczyszczalnię i system pozyskiwania wody deszczowo-gruntowej.

Edukacja

Od 18 lat, organizujemy programy edukacyjne nie tylko dla dzieci, ale również degustacje i warsztaty kulinarne dla dorosłych.

Dietetyka

W oparciu o zdrową żywność, opracowujemy jadłospisy dla przedszkoli i żłobków.  Polecamy również nasze diety i warsztaty kulinarne pod okiem dietetyka.

Certyfikaty ekologiczne

Posiadamy wszystkie niezbędne certyfikaty związane nie tylko z surowcem, ale również przetwórstwem ekologicznym.
Nasze produkty objęte są certyfikatem, który otrzymujemy rokrocznie po wnikliwej kontroli biura certyfikacji ekologicznej COBICO z Krakowa.  Dzięki temu oficjalnie możemy posługiwać się znakiem wykorzystywanym do wyróżniania produktów rolnictwa ekologicznego. Znak ten obowiązuje na terenie całej UE.